NÁPOJOVÁ KUCHAŘKA 3. část
Rakytníkový likér
Suroviny a postup:
Čisté plody naložte do 80 % alkoholu a nechte je 8 až 14 měsíců louhovat. Připravený macerát podle potřeby doslaďte zahuštěným hroznovým moštem a nechte rok zrát v dubovém sudu. Správně vyrobený likér by měl mít tmavě hnědou barvu, intenzivní vůni a medovou chuť. Panák denně stačí jako prevence před nemocemi.
Růžový likér
Suroviny:
100 lístků růžové popínavé růže (pozor, ne každá růže je vhodná), 1/2 l vodky nebo 300 ml čistého lihu, 1/2 l vody, 1/2 l cukru
Postup:
Růžové lístky sbíráme brzo po ránu (nejlépe kolem 4 h.), naložíme do alkoholu a necháme ve stínu a chladu odstát 3 dny. Vodu svaříme s cukrem na hustý sirup (skoro jako med). Přecedíme přes tenké plátýnko, alkohol a smícháme s ještě vařícím sirupem. Používá se do pečení nebo při přípravě domácího rahatu.
Rybízový likér 1
Suroviny:
500 g červeného rybízu, 0,5 l 90% alkoholu, 1 l vody, 250 g cukru
Postup:
Rybíz opláchneme, otrháme a dáme do velké láhve. Přelijeme alkoholem. Dobře uzavřeme. Necháme stát 6 týdnů. Můžeme občas promíchat. Pak alkohol slijeme. Bobule rybízu zalijeme vodou, povaříme, scedíme a vaříme s cukrem, až se 1/3 odpaří. Přidáme alkohol, promícháme plníme do lahví.
Rybízový likér 2
Suroviny:
5 dl rybízu (černý nebo červený), 5 dl konzumní líh (vodka), 250 g cukru, citrónová a pomerančová kůra, vanilka, skořice, hřebíček, zázvor.
Postup:
Do 5 dl konzumního lihu nebo vodky přidáme 5 dl rybízu, 250 g cukru. Přidáme ještě citrónvou a pomerančovou kůru (chemicky neošetřenou nebo dobře omytou) nakrájenou na kousky. Okořeníme podle chuti vanilkou, skořicí, hřebíčkem a zázvorem. Uzavřeme a v teple necháme 5 - 6 týdnů odstát. Pak přecedíme, uzavřeme do lahví a podáváme v zimě jako vzpomínku na léto.
Silvestrovský likér
Suroviny:
2 plechovky slezeného kondenzovaného mléka (Salko), 2 krabičky neslazeného kondenzovaného mléka (Tatra), 10 lžic kokosové moučky, 2 vanilkové cukry, rum dle chuti.
Postup:
Zavřené plechovky "Salko" dejte do hrnce a zalijte vodou tak, aby byly potopené, vodu přiveďte k varu a poté snižte teplotu na minimum. Nechte vařit mírným varem asi 2 hodiny. Nebojte se, plechovky nemohou explodovat ani se jinak poškodit, jen hlídejte hladinu vody a případně dolívejte vodu.
Na suché teflonové pánvi osmažte kokosovou moučku do růžova, nasypte ji do neslazeného mléka připraveného v misce a nechejte v ledničce přes noc macerovat.
Druhý den slijte mléko, ve kterém je kokos namočený, přes plátno a vyždímejte z něj veškeré mléko. Kokos nevyhazujte, dá se zamíchat do bábovkového těsta.
Plechovky se Salkem nikdy neotvírejte horké. Nechejte je vychladnout do druhého dne a po otevření by v nich měl být krásně hnědý karamel. Ten vyklopte do mixéru a přidejte kokosové mléko, vanilkové cukry a rum podle chuti a důkladně promixujte. Likér slijte do lahví a podávejte chlazený.
Šípkový likér 1
Suroviny:
500 g šípků, 1 1/2 l vodky (třešňovice), 250 g cukru, 1 sklenice vody, kůra z půlky omeranče,
kousek skořice
Postup :
Očištěné šípky s pomerančovou kůrou a skořicí necháme 10 dní vylouhovat ve vodce. Scedíme je, do výluhu přilejeme vychladlý cukrový sirup (cukr svaříme ve sklenici vody), protřepeme a rozlijeme do lahví. Likér má zlatožlutou barvu.
Šípkový likér 2
Suroviny a postup:
500 g očistených šípok s kôrou z 1/2 pomaranča a kúskom škorice necháme 10 dní lúhovať v 1/2 l vodky alebo čerešňovice, pridáme 200 g cukru uvareného v 2 dl vody. Potrasieme a dáme do fliaš.
Šípkový likér 3
Suroviny a postup:
Pro přípravu šípkového likéru si nasbíráme zralé, mrazem již přešlé šípky. Omyjeme je, necháme okapat, rozkrojíme, rozmačkáme a dáme do sklenice. Zasypeme cukrem a zalijeme konzumním lihem nebo vodkou. Uzavřeme a podstavíme na teplé místo, nejlépe za okno na slunce a denně protřepáme. Po 10 dnech přecedíme a uschováme v lahvích.
Trnkovica
Suroviny:
Do 10 litrovej fľaše dám 25 dag hrozienok, 1 a pol dag škorice, pol dag hrebíčkov, 1 dag voňavého (okrúhleho) korenia, 1 dag bieleho, 1 dag žltého zázvoru, 3 kúsky voňavej čerstvej vanilky, 8 ratolestiek izopu, 8 ratolestiek rojovníka a 3 litre divých trniek.
Postup:
Trnky nech sú zralé a aspoň jedným slabým mrazom ošiahnuté. Musia sa umyť a stopky im odstrániť.
Celú túto prípravu vložím do tej 10 litrovej fľaše, zalejem 2 lit. čistým 80 % liehom. Keď chceme mať silnejší likér, dáme lieh 95 %. Potom vezmem 3 litre tekúceho medu a 3 litre mäkkej vody. med s vodou varím doťiaľ, až všetky šuminy s tekutiny odstránim. Rozvarený med odložím a keď je studený, vlejem do fľaše, v ktorej sú už všetky výšspomenuté prípravy a lieh. Fľašu zaviažem pergamenovým papierom a mechúrom, postavím na slnko alebo teplé miesto. Za 10 dní všetko zamiešam, znovu zaviažem a nechám stáť ďalších 20 dní. Po tomto čase likér je hotový a pitný. Čím ďalej však stojí, tým je jemnejší.
Rojovník je česky odborně meduňka lékařská. Žltý zázvor je Kurkuma mletá, pochádza z južnej Ázie. Používaná ako liek, korenie a aj farbivo. Dodáva jedlu jemne pikantnú a exotickú chuť.
Třešňový likér
Suroviny:
500 g třešní, 500 g višní, 1 šálek černého rybízu, 30 g skořice, 10 g vanilky, 2 l brandy, 500 g cukru
Postup:
Třešně a višně zbavíme stopek a pecek. Pecky rozdrtíme a dáme s ovocem do velké láhve. Přidáme koření. Přilijeme brandy a necháme stát 3 - 4 týdny na teple. Slijeme šťávu a procedíme ji přes pláténko. Přidáme cukr.
Vajcový likér 1
Suroviny:
1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka, 3 žĺtky, 100 g cukru, 1 šľahačka v prášku, 1 balíček vanilínového cukru, 0,5 l mlieka RAJO, 1 dl vodky.
Postup:
Žĺtky vyšľaháme s cukrom na penu a dôkladne rozmiešame s ostatnými prísadami. Mlieka môžeme pridať viac alebo menej, podľa toho, aký hustý chceme mať likér. Silnejší bude, keď pridáme viac vodky.
Vajcový likér 2
Suroviny:
8 žĺtkov, 20 dag práškového cukru, 2 vanilkové cukry, 1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka, 1 konzerva nesladeného kondenzovaného mlieka, 2, 5 dl (podľa chuti aj viac) rumu, koňaku, vodky
Postup:
Žĺtky vyšľahajte s cukrom, pridajte nesladené mlieko. Nad horúcou vodou zahrejte (nevarte) a pridajte sladené mlieko. Odstavte a za občasného miešania nechajte vychladnúť. Potom prilejte alkohol podľa chuti.
Vaječný likér 3
Suroviny:
5 žloutků, 20 dag mouč. cukru, 2 pravé vanilkové cukry, 1 neslazená zahuštěná Tatra, 0,5 dl vody, 3 - 5 dl 40 % rumu podle chuti (nejlepší je Key rum)
Postup:
Utřeme žloutky s cukrem, přidáme vodu a mléko a metličkou šleháme. Ve vodní lázni za stálého šlehání necháme přejít varem, hrnec s likérem přendáme do dřezu nebo umyvadla se studenou vodou a šleháme do vychladnutí. Potom vsypeme vanilkové cukry a postupně přiléváme rum podle naší chuti. Já dělám slabší a sladší, stačí mi 3 dl. Slijeme do lahví skrz hustší sítko, kvůli případným žmolkům a dáme do lednice. Občas lahví zatřepeme, event. vzniklá pěna tak zmizí.
Vaječný likér 4
Suroviny:
6 žloutků, 250 g moučkového cukru, 1 neslazené kondenzované mléko, 0,5 l žitné
Postup:
Žloutky utřeme s prosátým cukrem do pěny, postupně přidáme kondenzované mléko, nakonec po kapkách alkohol.
Vaječný likér 5
Suroviny:
0,5 litra mlieka, 5 žĺtkov, 1/2 struku vanilky, 1/2 kg cukru, 0,5 litra rumu alebo iného alkoholu.
Postup:
Mlieko ohrejeme, za stáleho miešania pridáme žĺtky, vanilku a cukor. Zahrievame a dôkladne miešame, až zmes zhustne. Potom necháme vychladnúť a opatrne vmiešame alkohol. Dobre premiešame, plníme do fliaš a necháme niekoľko dní stáť.
Vaječný likér 6
Suroviny:
0,5 litra mlieka, 1/4 kg cukru, 2 balíčky vanilkového cukru, 6 žĺtkov, 0,5 litra liehu.
Postup:
Mlieko s cukrom, žĺtkami a vanilkovým cukrom pomaly miešame a zahrievame až k bodu varu. Potom odstavíme z ohňa, necháme mierne schladnúť a za stáleho miešania prilievame po kvapkách lieh.
Vaječný likér 7
Suroviny:
1 liter mlieka, 500 g cukru, 1 vanilkový struk, 6 - 8 žĺtkov, 0,5 litra konzumného liehu.
Postup:
Mlieko varíme s vanilkou a cukrom. Po vychladnutí vanilkový struk vytiahneme, do mlieka zašľaháme žĺtky a zmes premiešame s liehom. Dobre uzavretých fľašiach uskladňujeme v chlade.
Vaječný likér 8
Suroviny:
200 g medu, 300 ml smetany, 8 žloutků, 2 celá vejce, 2 vanilkové cukry, tuzemský rum
Postup:
Vše kromě rumu dáme do mísy nad hrncem s vařící vodou a intenzívně mícháme až do zhoustnutí. Přecedíme a po vychladnutí smícháme se stejným objemovým množstvím tuzemského rumu.
Vaječný likér 9
Suroviny na cca 1 l hotového likéru:
5 vaječných žloutků, 5 polévkových lžic moučkového cukru, 1,5 dl slazeného mléka (Salko), 0,4 - 0,5 l neslazeného kondenzovaného mléka (Tatra), 1 vanilkový cukr, 2 dl a více rumu (žitné a pod.)
Postup:
Do mixeru dáme všechny přísady mimo alkoholu a řádně promícháme. Potom přimícháme alkohol. Doporučuje se tento likér uchovávat v chladničce. Dále je dobré likér uchovávat v lahvi se širším hrdlem. Při menším množtví alkoholu se stane, že likér v lahvi po nějaké době zhoustne a nejde nalévat a pak přichází na řadu lžička
Vaječný likér ako liek
Suroviny:
10 vajec, 10 citrónov, 250 g práškového cukru, 0,5 l destilátu
Postup:
Vajcia dobre umyjeme, osušíme a zalejeme šťavou z citrónov. Necháme stáť 3-4 dni, potom vajcia otočíme a znova stáť ešte 3 dni. Škrupina sa rozpustí, vápno klesne na dno nádoby a vajcia zostanú len v blane. Blanu opatrne odstránime alebo vajcia vyberieme a cez cedník žĺtok i bielok precedíme k vápnu. Pridáme cukor, dôkladne premiešame a pridáme liehovinu. Necháme stáť do druhého dňa za občasného premiešania, až sa cukor rozpustí. Likér zlejeme do fliaš, uzavrieme a odložíme na tmavé chladné miesto.
Vanilkový likér 1
Suroviny:
750 ml vody, 600 g cukru, 2 lusky vanilky, 300 ml 96 % lihu
Postup:
Vodu, cukr a vanilku svaříme na nit. Necháme vychladnout. Přidáme lihovinu. Můžeme obarvit troškou karamelu.
Vanilkový likér 2
Suroviny:
125 g cukru, 1/3 l vody, 1 vanilkový lusk, 1/4 l vinného lihu 96 %, 4 lžíce rumu
Postup:
Do hrnce dáme cukr, vodu, rozříznutý vanilkový lusk. Povaříme 10 minut. Odstraníme vanilku. Cukrovou vodu necháme prochladnout. Přidáme líh a rum. Necháme uležet.
Vaječný rumový likér
Suroviny:
3 litry mléka, 8 vanilkových cukrů, 6 lžic moučkového cukru, 5 žloutků, 1 dl rumu
Postup:
Mléko svaříme s vanilkovým cukrem a necháme vychladit. Osladíme cukrem, vlijeme rum a vešleháme žloutky. Přecedíme přes plátýnko a nalijeme do lahví, necháme vychladit.
Vianočný likér
Suroviny:
250 ml šťavy zo zrelých hrušiek, 350 g cukru, 350 ml vodky, 40 ml rumu.
Postup:
Šťavu z hrušiek zmiešame so štvrťlitrom vody, zohrejeme na teplotu 85 °C (nesmie sa variť) a rýchlo ochladíme. Prefiltrujeme cez husté plátno, pridáme cukor a zmes alkoholu. Dôkladne zamiešame, stočíme do ozdobných fliaš a dobre uzavrieme. Necháme v tme a chlade.
Višňovka 1
Suroviny:
višně, 0,5 kg cukru krystal, rum
Postup:
Višně propláchneme ve vodě. Do 4 litrové sklenice klademe višně a prosypáváme cukrem krystal. (Naklademe asi 5 cm višní a prosypeme). Sklenici zakryjeme celofánem a necháme stát 2 týdny na okně. Višně mezitím pustí šťávu. Po dvou týdnech šťávu z višní scedíme přes plátýnko do kastrólu a podle chuti přidáváme rum.
Chutí připomíná griotku a dlouho vydrží. Z jedné čtyřlitrové sklenice bude tak litr a půl Višňovky - podle přidaného rumu.
Višňovka 2
Suroviny:
1 kg višní, 0,5 dl malinové šťávy nebo sirupu, 3 dl koňaku, 3 hřebíčky, 250 g cukru, 2,5 dl vody
Postup:
Višně vypeckujeme (bez speciálního nářadí to téměř nejde), tak abychom všechnu šťávu zachytili na misce. Pak dáme višně do velké sklenice, přilijeme nachytanou šťávu, přidáme hřebíček, zalijeme sirupem a koňakem. Sklenici uzavřeme a postavíme na teplé místo. Necháme 4 týdny stát. Pak v kastrole mírně zkaramelujeme cukr, zalijeme vodou, rozvaříme za stálého míchání a necháme vychladnout. Studený roztok nalijeme na višně a ještě dva dny necháme louhovat. Teprve potom přecedíme, uzavřeme do lahví a uložíme.
Višňový likér 1
Suroviny:
1,25 lihu, 1,25 červeného vína, 2,5 l višní, 35 g skořice, 18 g semene hořčice, 70 g puškvorce, hrst pecek z višní roztlučených, s jádry, 840 g cukru
Postup:
Do lihu přidáme víno, koření a necháme 8 dní stát. Protlačíme a přidáme sirup z 840 g cukru.
Višňový likér 2
Suroviny:
1 l višňové šťávy, 1 citrón, 750 g cukru, 750 ml vody, 1 l vinného lihu 96 %
Postup:
Smícháme višňovou šťávu, sirup svařený z vody a cukru a líh. Vložíme na plátky nakrájený citrón. Necháme stát 4 týdny, zfiltrujeme.
Višňový likér 3
Suroviny a postup:
1 kg višní bez pecek a stopek rozmačkat do větší láhve. Přidat 1/4 pecek, kousek drcené (nalámané) skořice, 4 hřebíčky, pomeranč. kůru z 1/2 pomeranče, menší část vanilky (asi bych vynechala nebo pak nahradila vanil. cukrem - vím, že je umělý...), kousek drceného puškvorce (k dostání v lékárně). Přilít 1 litr jemného konzumního lihu (dali jsme slivovici) a půl litru vody. Nechat asi 10 - 15 dnů louhovat. Pak tekuté slít, zbytek jemně vylisovat. Přefiltrovat a přidat 500 g cukru. Nechat 2 - 4 dny stát, pak stáčet do lahví.
Višňový likér 4
Suroviny:
500 g cukru, 2 smotany na šľahanie RAJO, 2 dl višňovej šťavy alebo višňového sirupu, 0,5 l vodky.
Postup:
Cukor necháme v širokom hrnci skartamelizovať. Potom ho zalejeme smotanou a varíme, kým sa karamel nerozpustí. Keď vychladne, pridáme višňovú šťavu alebo sirup a vodku. Pomiešame a precedíme. Skladujeme na chladnom mieste, pred podávaním premiešame.
Višňový likér 5
Suroviny na 1 kg višní:
1 l 40 % kořalky, 120 g cukru, 1 kus celé skořice, 5 hřebíčků, kousek tence nakrájeného puškvorce, 1 citron, 1/2 pomeranče
Postup:
Višně omyjeme dáme do láhve, přilijeme kořalku s kořením a lžíci hrubě tlučených višňových pecek. Láhev zazátkujeme a postavíme na 1 měsíc na výsluní. Občas protřepeme. Může se přidat 1/4 l čistého lihu a 6 zelených půlených ořechů. Višně po slití můžeme zavařit - hodí se do moučníků.
Puškvorec úspěšně nahrazuji hořcem, ale musí se sním velice opatrně, neboť oproti puškvorci má daleko hořčí chuť.
Višňový likér 6
Suroviny:
2 kg višní, 1,6 kg kryštálového cukru, 5 ks klinčekov, 2 rozpolené zelené orechy, 1 struk vanilky, 1 väčší kúsok škoricovej kôry, kúsok puškvorcového koreňa, 1 l rumu, 0,5 litra liehu.
Postup:
Umyté a neodkôstkované višne zmiešame s cukrom, korením, orechmi a puškvorcom v štvorlitrovej fľaši a postavíme na teplé miesto. Necháme stáť 6 týždňov. Denne premiešame. Po 6 týždňoch uvoľnenú šťavu scedíme a zmiešame sa alkoholom, stočíme do fliaš, dobre uzavrieme a uložíme na chladnom mieste. Čím je likér starší, tým je chutnejší. Presladené višne nevyhodíme, ale zalejeme ich rumom a uložíme ich v pohári na chladnom mieste. Použijeme ich do koláčov a podobne.
Vynikající likér z ledových kaštanů
Suroviny:
250 ml šlehačky, 1 Salko, 3 ledové kaštany, 4 kostičky hořké čokolády, 0,5 l rumu.
Postup:
Šlehačku vylijeme do hrnce a přidáme čokoládu a nalámané tyčinky ledových kaštanů. Za stálého míchání povaříme. Poté sejmeme z plotny, necháme vychladnout a vlijeme SALKO a nakonec rum. Řádně promícháme, aby bylo hladké a lijeme do lahví.
Z jedné dávky je litr likéru.
Je to výborné kvalitní pití, které je zase jiné, nežli známé domácí Bayleys a vaječné koňaky. Navíc bez pudingů, vajec a podobných “kazících se” přísad.
Zázvorový likér 1
Suroviny:
200 g čerstvého zázvoru, 300 g cukru, 0,5 vodky, 1 citrón, 0,6 l vody
Postup:
Do vody dáme drobně nakrájený zázvor a citrónovou kůru. vaříme 10 minut. Přidáme cukr a citrónovou šťávu a zahříváme dále, až se cukr rozpustí. Procedíme, necháme vychladnout a přidáme lihovinu.
Zázvorový likér 2
Suroviny:
1 kg bílého rybízu, 2 l vody, 1 kg cukru, 200 g jemně pokrájeného zázvoru, 2 litry 70 % alkoholu
Postup:
Rybíz vaříme s vodou, pak scedíme přes pláténko. Přidáme do šťávy přidáme cukr, zahřejeme, sebereme pěnu a necháme vychladnout. Do velké láhve dáme prochladlou šťávu s cukrem, přidáme zázvor a lihovinu. Necháme stát 14 dní na teple. Zfiltrujeme.
Zázvorový likér 3
Suroviny:
80 g rozdrceného zázvoru, 8 g skořice, 2 g kordamonu, 375 g krystalového cukru, 1 litr vody a 1 litr konzumního lihu
Postup:
Veškeré koření vložíme do láhve se širokým hrdlem, zalije me lihem, láhev uzavřeme a necháme stát asi 3 týdny na výsluní. Po této době svaříme sirup z cukru a vody. Po jeho vychladnutí přecedíme výtuh z koření a smícháme jej se sirupem. Láhev uzavřeme a necháme nápoj ještě několik dní ustát. Čirou vrstvu stočíme hadičkou, případný zákalek, který se může vytvořit u dna, přefiltrujeme. Obě tekutiny slijeme dohromady, nalejeme do menších lahví, zazátkujeme a necháme ještě v chladnu rozležet.
Zdravotní likér ze zelených ořechů
Suroviny:
40 zelených vlašských ořechů, 1 kg cukru, 1/2 l vodky
Postup:
Do větší sklenice dáme vrstvu rozpůlených ořechů, posypeme cukrem, další vrstvu ořechů, cukr a tak dále... Necháme rozležet při pokojové teplotě několik dnů, než se vytvoří šťáva. Zahřejeme v hrnci vodku skoro k bodu varu, přidáme ořechy se šťávou a zamícháme. Nevaříme! Přecedíme do lahví a necháme uležet alespoň 2 týdny. Doporučuji malou štamprličku denně při potížích se štítnou žlázou nebo jako prevence. Lze podávat i dětem malou lžičku, je v tom přírodní jód.
Žitný likér
Suroviny a postup:
Mezi mnoha likéry, které lidé v krkonošské oblasti pro svou domácí potřebu vyráběli, zaujímá významné místo i „bílá kodernouka". Dělali ji tak, že například do čtyřlitrové ianve od jíkursk nasypali do poloviny žito a přidali několik tvrdých chlebových kůrek. V1 litru vody svařili 500 g cukru a ještě horký sirup nalili na žito a chlebové kůrky. Převařenou studenou vodou potom doplnili láhev až po hrdlo, láhev ovázali plátnem a postavili k teplu, ale také na slunné místo za oknem. Za 2 - 3 týdny, kdy se žito začalo usazovat u dna a „bílá" se pročistila, přecedili ji přes husté plátno do menších lahví, zazátkovali a uložili v chladném sklípku. A až potom kodernouku nestřídmě popili a vraceli se domů přes hory a doly na hliněných nohách, udělali často kodernec - kotrmelec.
Punče
Hořící punč
Suroviny na 1 sklenici:
3 lžičky pískového cukru, 1 lžička citrónové šťávy, 1 - 1,5dl vroucí vody, kolečko citrónu, 0,5 - 1dl rumu
Postup:
Do sklenice dáme cukr, citrónovou šťávu, dolijeme vroucí vodou a zamícháme. Na povrch nápoje položíme kolečko citrónu, na něj nalijeme opatrně rum, který zapálíme, a hořící punč podáváme.
Kávový a vaječný punč
Suroviny:
Vaječný punč:
1/2 l bílého vína, 1/2 vanilkového lusku, 2 plátky citronu, 1 tyčinka skořice, 3 vejce, špetka soli, 50 g moučkového cukru, 4 lžíce rumu
Kávový punč:
3/4 l silné kávy, 1/2 l portského vína, 1/4 l rumu, 100 g přírodního cukru, 4 kousky citronové kůry
Postup:
Příprava vaječného punče:
Bílé víno, rozpůlený vanilkový lusk, citronové řezy a skořici zahřejt, ale nevařte. Bílek a sůl ušlehejte do tuha, přidejte moučkový cukr. Bílek a rum rozkvedlejte, vmíchejte. Víno proceďte, přilejte horké do vaječné pěny a znovu vyšlehejte. Dejte do sklenic.
Příprava kávového punče:
Čerstvě uvařenou kávu, portské víno a rum s cukrem zahřejte, až se cukr rozpustí. Punč nalejte do sklenic. Kůru chemicky neošetřeného citronu nechte krátce louhovat a spirálky citronové kůry zavěste do sklenic.
Lahodný punč
Suroviny a postup:
Čiernu kávu ochuťte cukrom, povarte ju chvíľu s klinčekmi a škoricou. Zmes potom zceďte a dolejte do nej rum podľa chute.
Postupímsky punč (nápoj)
Suroviny:
300 g cukru, fľaša rímskeho bieleho vína, 1/4 l rumu, 6 lyžíc citrónovej šťavy
Postup:
Cukor nasypeme do 1/2 l vody a prevaríme. Prilejeme biele víno ale už nevaríme. Rum zohrejeme, zapálime a dolejeme k punču. Pridáme prefiltrovanú citrónovú šťavu, punč dochutíme a podávame horúci.
Vhodná príloha: Jemné krehké pečivo, čerstvé oblátky.
Punč
Suroviny:
1 lžička medu, 2 dl vína, sáček koření do svařeného vína, plátky citronu, 2 cl rumu
Postup:
Do sklenice s ouškem s varného skla dejte lžičku medu. Svařte víno s kořením (až se začne dělat pěna), vlijte horké víno na med, vložte velký plátek citronu a přidejte horký rum, který můžete zapálit v naběračce a pomalu nalévat.
Silvestrovský ledový punč ze šampusu
Suroviny:
360 ml černorybízového džusu, 360 ml malinové limonády, 360 ml citrónové limonády, 1 l sodovky, 1 "sedmička" bílého vína, 2 "sedmičky" suchého šampaňského, citrón nakrájený na plátky na ozdobu, lístky čerstvé máty na ozdobu
Postup:
Ve velké nádobě na punč nebo bowli smíchejte veškeré tekuté ingredience. Důkladně promíchejte a vychlaďte do ledova. Zdobte přímo v míse nebo ve skleničkách plátky citrónu a lístky máty.
Variace:
Rybízový džus můžete nahradit brusinkovým. Místo malinovky lze použít jakoukoli podobnou limonádu přibližně červené barvy. Lépe je však volit spíše méně sladké limonády. Stejně jako obyčejný citrón lze použít i limetku.
Smetanový punč
Suroviny:
šťáva z 1 citrónu, 150 g cukru, 1 l červeného vína, 1/4 l hnědého rumu, 1/2 l horkého černého čaje, 2 ks hřebíčku, 250 g šlehačky, 1 kousek skořice, strouhaná, kůra z 1 citrónu.
Postup:
Citrónovou kůru, koření, víno, čaj a cukr za stálého míchání zahřejeme, ale nenecháme dojít k varu. Před podáváním přidáme ostatní ingredience. Koňak může být i zahřátý.
Vajcový punč
Suroviny:
1 lyžička zeleného čaju, 500 ml vriacej vody, 200 ml smotany na šľahanie RAJO, 2 žĺtky, 8 lyžíc vínovice, 1 lyžica cukru, strúhaný muškátový oriešok.
Postup:
Čaj vsypeme do vody a na slabom ohni varíme asi 3 minúty. Potom precedíme do hrnca. Pridáme smotanu, žĺtky, vínovicu, cukor a za stáleho miešania zahrievame, až je punč horúci a spenený, nesmie sa však variť. Naplníme do pohárov, posypeme štipkou muškátového orieška a podávame.
Vánoční punč
Suroviny pro 4 porce:
50 g rozinek, 1 dl rumu, 1/4 l silného čaje, 1/4 l červeného vína, plátek citronu, skořici.
Postup:
Rozinky zalijeme rumem a necháme několik hodin máčet. Čaj, víno, citron a skořici zahřejeme k varu. Do sklenice rozdělíme rozinky s rumem, zalijeme punčem a podle chuti osladíme. Naléváme do čajových nebo punčových sklenic s kovovou objímkou (nejlépe předem nahřátých). Punč podáváme po jídle s přiloženou lžičkou.
Vianočný punč
Suroviny:
4 citróny, 1 struk vanilky, 2 zrnká bodiánu, 4 klinčeky, 1 zvitok škorice, 1 kúsok zázvoru, 50 dag cukru, 0,25 l vody, 0,7 l rumu (vodka)
POSTUP:
Z citróna vytlačíme šťavu. Do šťavy pridáme koreniny a citrónovú kôru. Vodu s cukrom uvaríme na sirup (2 min) a necháme vychladnúť. Vychladnutý sirup, rum a koreninovú zmes dáme do jednej nádoby a necháme luhovať 5 až 7 dní.
Podávame: Jeden diel extraktu a dva diely horúcej vody.
Vína
Bazové víno
Suroviny:
4 l bobulí bazy čiernej, 25 dag cukru na každý liter šťavy, 5 dag hrozienok, kúsok celej škorice + klinčeky, 1 dag celého zázvoru, 5 gr kvasníc na 5 l vody
Postup:
Bazu prepláchneme, oberieme, pridáme 4 l vody a varíme 1/2 hodiny. Precedíme, odmeriame, pridáme zbytok a prevaríme. K vychladnutému dáme kvasnice a necháme kvasiť. Po vyčistení fľaškujeme.
Bezinkové víno
Suroviny a postup:
1,5 l očištěných bezinek se svaří s 3,5 l vody. Po vychladnutí se přecedí přes plátno - vymačkat! a povaří se 1,80 kg cukru. Studené se vlije do 5 l láhve, přidá se 1,5 dag droždí. Víno kvasí 6 týdnů. Po stočení vydrží dlouho a nekazí se. Čím je stařší, je lepší a silnější..
Při chřipce vypijte skleničku svařeného vína - dělá divy.
Cinzano 1
Suroviny pro 10 porcí:
0,5 l vody, 1,5 kg cukru, 0,5 kg rýže, 4 ks hřebíčku, 4 ks nového koření, špetku tymiánu, špetku muškátového květu, 1/2 ks citronu, 80 g droždí
Postup:
Svaříme vodu s cukrem a necháme vychladnout. Do velké sklenice (min. 3 litrové) nasypeme rýži, koření, přidáme citron a droždí a zalijeme cukerným roztokem. Na sklenici dáme dva igelitové sáčky, mezi ně vatu, upevníme gumičkou a igelity propícháme. Necháme šest týdnů kvasit, dokud není nápoj úplně čirý. Potom stočíme hadičkou. Podáváme vychlazené se sodou ve skleničce na stopce ozdobené cukrem a citronem.
Cinzano 2
Suroviny:
0,5 kg ryže, 1 citrón, 4 ks nového korenia, 4 klinčeky, 1 celý muškátový orech, mletý ďumbier, tymián, mletá škorica, palina, muškátový kvet, 1,5 kg cukru, kvasnice
Postup:
Ryžu umyjeme v studenej vode, vsypeme do fľaše s objemom 5 l a posypeme kvasnicami. Pridáme kôru z 1 citróna a citrón pokrájaný na mesiačiky. Ďalej pridáme nové koreni, klinčeky, muškátový orech, štipku mletého ďumbiera, tymiánu, mletej škorice, paliny a muškátového kvetu. Prevaríme 3,5 l vody, do ktorej pridáme 1,5 kg cukru a vlažným roztokom pripravenú zmes zalejeme. Fľašu uzavrieme kvasným uzáverom.
Všetko necháme 6 týždňov kvasiť, potom hadičkou stočíme do fliaš a necháme ešte asi 10 dní dozrieť. Ak víno nie je číre, je vhodné ho prefiltrovať cez filtračný papier. Skladujeme na chladnom a tmavom mieste.
Cinzáno 3
Suroviny a postup:
3,5 l vody povaríme s 1,5 kg cukru a necháme vychladnúť. Do 5 lit. fľaše (pohára) dáme 1/2 kg umytej ryže, 10 dag hrozienok, 6 hřebíčkov, kúsok celej škorice , 2 citrony pokrájané na kolieska aj so šupkou, 1/2 kocky droždia. Fľašu uzatvoríme namočeným celofánom, previažeme, celofán poprepichujeme ihlou a necháme 4 týždne kvasiť. Potom precedíme do fliaš a uzavrieme. Necháme postáť ešte 14 dní.
Domácí cinzano 4
Suroviny:
1 a 1/4 kg krystalový cukr (jemnější), 3 a 1/4 litra vody, 45 dag oprané rýže, 1 citron, 5 - 6 hřebíčků, 5 - 7 dag hrozinek, 1 muškátový oříšek postrouhaný, 1 kávová lžička muškátového květu, 6 dag čerstvých kvasnic
Postup:
Jemný krystalový cukr svarime s 3 a 1/4 litrem vody a necháme vychladnout. Vychladlý nalijeme do 5 litrové láhve se širokým hrdlem (od okurku, nebo sterilovaného zelí). Do lahve dame nejdrive ryzi a přidáváme ostatní přísady.
Dobře umytý citron ostrouháme (kůru) a zbytek citronu pokrájíme na drobné kostečky nebo kolečka. Kvasnice rozdrobime. Pridame ostatni ingredience a vsechno dobre promichame. Lahev přikryjeme ubrouskem, nebo tenší utěrkou a převážeme a necháme to stát aspoň 6 týdnů v teple.
Po 6 týdnech to zcedíme, stočíme do menší láhve a necháme to stát další 2 týdny. Pak to stačíme do lahví a můžeme podávat s ledem.
Máte-li nějaké výročí, nebo oslavu a chcete mít hotové cinzano, musíte začít s přípravou 8 týdnů předem.
Fíkové víno
Suroviny a postup:
1 kilogram fíků pokrájíme na kousky, které dáme do nádoby. Svaříme osmdesát deka pískového cukru ve třech litrech vody a vlažnou směs nalijeme na fíky. Přidáme jeden dekagram droždí, jeden dekagram kyseliny vinné a nádobu převážeme papírem. Dáme ke zdroji tepla a každý den obsah promícháme. Po dvou týdnech stáhneme víno hadičkou do jiné sklenice, převážeme ji hrdlo plátnem a dáme do chladna. Asi po čtyřech až šesti týdnech stáčíme do láhví. Zbylé fíky můžeme použít podruhé - dáme totéž co na počátku a stejným způsobem vyrobíme fíkový druhák.
Kukuřičné víno
Suroviny a postup:
60 dag kukuřičných zrn opláchneme a dáme do 10 litrové nádoby.Převaříme 8 litrů vody a zalejeme kukuřici. Přidáme 2 kg cukru a karamel z 20 kostek cukru a 4 dag droždí. Necháme 2 týdny kvasit na teplém místě a 2 týdny v chladnější místnosti. Potom víno přecedíme a přefiltrujeme.
Pampeliškové víno
Suroviny a postup:
Potřebujeme dva litry květů (asi 1 kg), které krátce svaříme ve čtyřech litrech vody a necháme 24 hodin stát. Potom směs procedíme přes látku, znovu přivedeme k varu, přidáme 1,5 kg cukru (písek, krystal) a necháme vychladnout. Dáme do čtyř až pětilitrové láhve. Přidáme dekagram droždí, dvacet kuliček jalovce, na špičku nože mletého zázvoru, kůru z celého, dobře omytého citronu, dvě kolečka celého citronu, hrst hrozinek a trošku pomerančové kůry. Dále vložíme kůrku až dvě tmavého chleba. Necháme kvasit asi osm týdnů a pak stáčíme do láhví.
Ražné víno
Suroviny:
50 dag raži, 75 dag cukru, 5 dag kvasníc, 3,5 l vody
Postup:
Prevarenú vodu s cukrom necháme vychladnúť, pridáme ostatné suroviny a necháme 2 týždne kvasiť.
Reveňové víno
Suroviny a postup:
5 kilogramů reveně nadrobno nakrájíme, zalijeme deseti litry svařené vody a necháme dva dny odstát. Poté sebereme z povrchu pěnu, šťávu vylisujeme, přecedíme a rozmícháme v ní tři kilogramy cukru. Necháme kvasit - nejlépe v soudku nebo demižomu, který lehce zakryjeme. Když se kvasný proces zastaví, přidáme do vína půl litru rumu nebo koňaku a čtvrt kila cukru krystalu. Nápoj necháme uležet asi tři měsíce a poté jej stočíme do láhví, které uložíme do sklepa - po půl roce můžeme víno pít. Pro zlepšení chuti můžeme do soudku přidat tři omyté nakrájené pomeranče, ze kterých jsme odstranili jádra.
Šípkové víno
Suroviny:
1 kg šípok, 3 l vody, 1 kg cukru, 1 dag kyseliny citrónovej
Postup:
Šípky umyjeme a dáme do demižóna. Vodu s cukrom prevaríme, pridáme kyselinu citrónovú a vlažný roztok nalejeme na šípky. Necháme kvasiť na teplom mieste. Po stočení znova pridáme 2,5 l vody, 1,5 kg cukru a dáme kvasiť ako prvé víno.
Vin de noix (víno ze zelených ořechů) 1
Suroviny:
40 zelených ořechů, 4,75 l červeného vína, 900 g cukru, 1 nastrouhaný muškátový oříšek, 1 hřebíček, 1 lusk vanilky, 1 l brandy
Postup:
Do soudku s víkem dáme ořechy, rozkrájené na čtvrtiny, nalijeme víno, přidáme cukr, oříšek a vanilku. Dobře uzavřeme a uložíme na tmavé místo při pokojové teplotě. Necháme 50 dní a každé 2 týdny protřepeme. Otevřeme, přecedíme, smícháme s brandy, nelijeme do láhví, zakorkujeme a necháme dalších asi 6 měsíců na tmavém chladném místě.
Vin de noix (víno ze zelených ořechů) 2
Suroviny:
15 zelených ořechů - nakrájet na kousky, přidat kousek celé skořice, 4 hřebíčky, 3 kuličky jalovce, citronovou kůru z 1/2 citronu a zalít 1 litrem vodky, nechat uležet 6 týdnů, pak svařit 1/2 litru vody s 500 g cukru a smíchat. Píšou „nechat uležet do jara“, ale nám to nikdy tak dlouho nevydrželo. Pokud se ti ji podaří do jara uchovat, opravdu bude lepší než na podzim.
Víno z chlebových kůrek
Suroviny a postup:
Chlebové kůrky by měly být tmavé, aby daly vínu pěknou barvu. Kromě nich už potřebujeme jen vodu a cukr, kvasinky nepřidáváme. Dvacet deka kůrek vložíme do pětilitrové nádoby - nejlépe skleněné zavařovací láhve, a zalijeme je teplou vodou, ve které jsme rozpustili kilogram cukru. Vodu jen ohřejeme, nepřevařujeme ji, abychom v ní nezlikvidovali přirozený obsah kvasinek. Nádobu dobře uzavřeme, uzávěr opatříme kvasnou zátkou a dáme do teplé místnosti, kde by se teplota měla pohybovat v rozmezí 20 až 25 °C. Obsah nádoby necháme kvasit po dobu šesti týdnů, poté jej scedíme a necháme den odstát, aby se na dně usadil takzvaný šum. Tuto sedlinu odfiltrujeme a obsah nádoby doplníme na pět litrů. Nádobu opět dobře uzavřeme a necháme kvasit dalších přibližně šest týdnů, až víno zcela přestane kvasit.
Staré a špeciálne recepty
Babičkin orechový likér
Suroviny a postup:
Moja vnučka Soňa na Jána oberie susedove orechy. Ja ich poumývam, nechám odkvapkať, potom každý napoly prekrojím, dám do dvojlitrového zaváracieho pohára a zalejem litrom vínovice. Majú byť celkom zaliate. Navrch dám papier, potom igelit a dobre tuho to zaviažem. Dám do okna tri mesiace na slnko zrieť. Keď nesvieti slnko, tak sa musia uskromniť – namiesto slniečka sa občas teplými očami na ne pozriem ja, aby veľmi nevychladli, lebo by nevyzierali.
Majú sa tam pridávať ešte všelijaké veci, ktoré ja nemám, ani neviem, kde by som ich vzala – estragón, enciánový koreň a tak. Tak to tam ani nepíš.
Dávam však dobre umytý pokrájaný pomaranč. Ja ho pridávam až po troch mesiacoch.
Po troch mesiacoch sa to scedí. Na každý liter liehu sa počíta 0,5 kg cukru, ktorý sa uvarí v trištvrte litri vody. Sirup sa nechá vychladnúť a prefiltruje sa (cez handričku) do neho alkohol z orechov. Tekutina sa zleje do fliaš a fľaše sa dobre uzavrú korkovými zátkami. Orechový likér je tým lepší, čím dlhšie stojí.
Poznámka: Na každý liter alkoholu sa môže pridať nadrobno pokrájaný pomaranč.
Babičkin vaječný likér
Suroviny a postup:
Povylievam do hrnčeka sladké mlieko (SALKO), povymývam vínovicou. Pridám jeden žĺtok. Viac nie, aj keď sa hovorí, že alkohol zabije, ak tam niečo je, nejaká salmonela alebo niečo podobné. Aj trochu rumu tam dávam, fantázia pracuje, všelijako to ochutnávam a ochucujem. Dve Salká a vínovica – to chutnám. Záleží na hustote a koľko to má „grádov“.
Ak si chcete spraviť vajčák, ako bol v Intímnom osvetlení, dajte menej vínovice (alebo vodky). Príjemné zalizovanie a vylizovanie štamperlíkov!
Horký hradný likér
Suroviny a postup:
Majiteľ najstaršej lekárne v Prešporku opatruje vraj po svojich predkoch hrubý, švabachom písaný zošit so vzácnymi poznámkami dakedajšieho hradného likérmajstra. Ten v časoch keď k hradu pristavali Tereziánum, aby bolo kde nielen úradovať, ale aj robiť opulentné hostiny, vyváral likéry, ktoré hosťom pomáhali tráviť a po hostinách liečiť ich preťažené vnútornosti. Lekárnik mnohé z likérov vyrábal a draho predával do najhonosnejších prešporských reštaurácií a kaviarní, kde pre ne vymýšľali honosné názvy.
Na „Tajomstvo prešporského hradu“ nasypal pán lekárnik do veľkého mažiara po desať deka muškátového orecha, klinčekov a agonostúry, po štyridsať dekov koreňa horca žltého, puškvorcového podzemku, podzemku galangy a koreňa archangeliky, dal to učňom potĺcť na prach, ten nasypal do dubového súdka, pridal k nemu dve kilá čerstvej citrónovej kôry, kilo pomarančovej kôry a túto zmes zalial pätnástimi litrami šestdesiatpercentnej jablkovej pálenky a piatimi litrami vody. Robieval to v pondelok a do ďalšieho pondelka nechal súdok stáť. Potom na sirup zvaril desať kilo medu a päť litrov vody. Keď sirup dobre vychladol, prefiltroval doň obsah súdka, dobre zamiešal, súdok vypláchol a nalial doň hotový likér, ktorý musel ešte najmenej tri týždne zrieť, Koľko takého likéru urobí, toľko dodnes dobre predá a tak lekáreň Červený rak nemusí živoriť.
Likér si priprav pre svoju rodinu doma, vyjde ťa desaťkrát lacnejšie ako v kaviarni, cukrárni či reštaurácii. Zo všetkých jeho prísad zober desatinu, dostaneš ich kúpiť v lekárni.
Iné fajnoty
Burgundský grog
Suroviny:
2 dl červeného vína, 1/2 lžičky citrónové kůry, 2 lžičky pískového cukru, 2 hřebíčky, šťáva z 1/2 citronu, 1 lžíce koňaku
Postup:
Víno svaříme s citrónovou kůrou, cukrem a hřebíčky. Přes sítko nalijeme do poháru a dolijeme citrónovou šťávou a koňakem.
Cesnakové hriatô
Suroviny:
0,5 l vodky, 5 strúčikov cesnaku, 1 polievkovú lyžicu husacej, kačacej alebo bravčovej masti, 2 polievkové lyžice medu
Postup:
Rozdrvený cesnak, husaciu masť a med pridáme do teplej vodky a premiešame. Nevaríme. Horúce nalievame do pohárikov a podávame ako aperitív s príjemnou vôňou cesnaku, aby "podľa dávnych povier" nikoho neprenasledovali strigy ani zlí duchovia.
Červený rôsol
Suroviny:
500 g ríbezlí, 125 g višní, 125 g malín, 250 g jahôd, 320 ml šťavy z červeného ovocia (ríbezlí či višní), 3 PL cukru, 1 celá škorica, 30 g maizeny
Postup:
Ríbezle umyjeme, bobuľky otrháme, višne odkôstkujeme. V hrnci zmiešame 200 ml šťavy s 2 lyžicami cukru, pridáme škoricu a necháme zovrieť. Potom vložíme ríbezle a višne a mierne povaríme 2 až 3 minúty. Vo zvyšku šťavy rozmiešame maizenu, nalejeme do hrnca a za stáleho miešania necháme variť, kým zmes v hrnci nezhustne. Až potom pridáme jahody a maliny. Všetko ešte raz osladíme. Odstavíme a necháme vychladnúť, škoricu vyberieme. Aby sa dezert dôkladne vychladil, dáme ho do chladničky.
Glögg
švédský nápoj
Suroviny a postup:
Do odmaštěného rendlíku nalijeme láhev červeného vína, 3 dl červeného vermutu, dáme celou skořici, 1 loupaný celý zázvor, 8 hřebíčků a 15 dag cukru. Zahřejeme před bod varu (nesmí se vařit!).
Necháme přes noc v chladu. Druhý den scedíme, nalijeme do hrnce, přiklopíme a necháme zahřát.
Servírujeme do malých skleněných šálků, do kterých dáme lžičku oloupaných drcených mandlí a rozinek a naběračkou nalijeme lahodný nápoj.
Hriatô
Suroviny:
3 lyžičky kryštálového cukru, 2 klinčeky, 1 figu, 2 datle, 2 dl vody, štipku postrúhanej pomarančovej a citrónovej kôry, celú škoricu, 2 lyžice medu, 1 lyžicu domácej bravčovej masti, 4 dl domácej pálenky alebo vodky.
Postup:
Na panvici roztopíme cukor, necháme skaramelizovať, zalejeme vodou, pridáme umytú a postrúhanú pomarančovú a citrónovú kôru, celú škoricu, klinčeky, pokrájanú figu aj datle a med. Všetko spolu povaríme, kým sa cukor nerozpustí. Potom odstavíme z ohňa, prilejeme pálenku, bravčovú masť a zakryjeme. Keď sa masť roztopí, precedíme a podávame.
Kokosove mlieko
Suroviny a postup:
Ja som 200 g kokosu zaliala cca 0,5 l horúceho plnotučného mlieka a nechala som odstáť niekoľko hodín, potom som ho precedila a vyžmýkala cez gázu a použila som množstvo, ktoré zodpovedá 1 plechovke TATRA mlieka.
Kvašená malinovka mojí maminky
Suroviny:
maliny, cukr
Postup:
Maminka napěchuje čisté suché maliny do 3 litrové sklenice, pováže celofánem a nechá na světle a v pokojové teplotě 3 dny. Maliny lehce vykvasí. Pak je vymačká a kolik má šťávy, tolik dá cukru. Nechá společně přejít varem a ihned plní do láhví pod korunky nebo zavařovacích sklenic. Malinovka je hutná a má jinou, plnější chuť, než "obyčejná".
Stejným způsobem se může dělat i sirup z černého rybízu. Chutná i tomu, kdo černý rybíz moc nemusí. Kvašením ztrácí typickou vůni a připomíná spíš maliny:-)
Komentáře
Přehled komentářů
Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!
Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.
Tornado, earchquakes?! No, it is XEvil.
(Latonyahonry, 26. 3. 2018 10:10)