Červená řepa - zázrak ?
Št'áva z červené řepy má spoustu léčivých účinků: obsahuje významné množství draslíku a železa, dále sodík, vápník, hořčík, křemík, selen, měď, fluor, kobalt, vanad, lithium, jód, cesium a rubidium - vše v optimálních dávkách. Řepa obsahuje vitamíny skupiny B (kyselinu listovou, cholin), vitamin H (biotin) a provitamin A, méně vitamín C, flavonoidy, temně rudý betain ( po konzumaci řepy způsobuje neškodné zbarvení moči do červena, strhává s sebou toxiny, je antioxidant), organické kyseliny – jablečnou, vinnou, šťavelovou a citrónovou, vlákninu pektin (stimuluje peristaltiku střev a čistí je od jedovatých usazenin), aminokyseliny (asparagin, glutamin - pro metabolismus mozku), cyklické deriváty aminokyselin - betakyaniny (betanin), betalainy, triterpenoidní saponiny látky glykosidické povahy, které ve vodě pění. Velmi důležitý je obsah antokyanových barviv (protinádorový účinek).
Šťáva z červené řepy významně dlouhodobě snižuje vysoký krevní tlak, působí preventivně na vznik infarktu a cévních mozkových příhod, aktivuje tvorbu červených krvinek, zvyšuje obranyschopnost organismu, působí protirevmaticky, spoluúčastní se tvorby vazivové tkáně, působí jako hepatoportektivum – detoxikuje játra, redukuje ztučnění jater (steatózu), podporuje látkovou výměnu v játrech, reguluje metabolismus triglyceridů a cholesterolu (krevních tuků), má protisklerotické účinky (čistí a zpružuje a zesiluje cévy), zlepšuje trávení a váže na sebe radioaktivní látky a těžké kovy a pomáhá je vylučovat z organismu, upravuje střevní mikroflóru především podporou růstu laktobacilů, odstraňuje zácpu, zlepšuje vstřebávání vápníku a hořčíku, zlepšuje využití bílkovin pro mozkovou činnost, je výtečnou výživou nervů, přispívá k duševní pohodě.
Je dobrým pomocným doplňkem při léčbě leukémie, Zlepšuje stav nemocných postižených borreliózou a klíšťovou encefalitidou a má protimalarický a virostaický účinek. Je vhodná pro zpevnění pokožky, při kožních chorobách, při menstruačních a klimakterických potížích. Podporuje lymfatický systém, ostrozrakost, tvorbu inzulínu.
Účinek látek obsažených ve šťávě z červené řepy:
Betain, spolu s dalšími výše uvedenými živinami, pomáhá snižovat potenciálně toxické hladiny homocysteinu (aminokyselina, která je rizikovým faktorem pro srdeční choroby a mrtvice). Betain přispívá k redukci tukových ložisek v játrech (steatóze), které jsou přítomny v játrech zejména u obézních, hypertoniků, diabetiků a při pravidelné konzumaci alkoholu.existuje výzkum o tom, že betain chrání i proti poškození mozku způsobené chronickou konzumací alkoholu. Betain ovlivňuje kyselost žaludku a reguluje trávení.
Další velmi důležitou a bohatě zastoupenou látkou v červené řepě je kyselina listová. Ta je nepostradatelná pro plodnost žen a zdravý vývoj plodu, pro silné srdce a celý kardiovaskulární systém. Navíc také stimuluje obnovu a růst tkání (vazy, svaly, kůže, nehty, vlasy) a okysličování buněk. Kyselina listová je důležitá pro podporu správného dělení buněk, růst nových tkání a stimulaci tvorby hormonů a neurotransmiteru (dopamin a noradrenalin), které zajišťují duševní klid a pohodu. Vyšší hladinu kyseliny listové najdeme v červené řepě za syrova, tepelnou úpravou se částečně ničí. Kombinace vysokého obsahu křemíku a kyseliny listové dělá z řepy snad nejlevnější, běžně dostupnou omlazovací kůru jakou si můžeme dopřát.
Tato zelenina patří téměř bezkonkurenčně mezi nejefektivnější přírodní zdroje křemíku, zvaného také
„minerál krásy“. Křemík je nesmírně důležitý pro tvorbu a pevnost vazivových tkání a kostí, elasticitu a zdraví cévních stěn a v neposlední řadě pružnost a mladý vzhled pokožky, pevné vlasy a nehty, (příznakem jeho nedostatku je právě například zvýšená lámavost nehtů a třepení vlasů') Křemík celkově podporuje regeneraci celého organismu, je proto zpomalovačem stárnutí. Pravidelnou konzumací červené řepy si můžeme jeho hladinu přirozeně doplnit, zároveň i s dalšími důležitými minerály a vitamíny.
Červená řepa obsahuje látku zvanou ''GABA''. Tato látka je součástí mozku, organismus si ji vytváří sám a používá ji jako tzv. tlumivý neurofansmiter. Když toho máte plné kecky, tak právě GABA v mozku působí jako účinný tlumič emocí.
Červená řepa je také dobrá v boji proti dopadům alkoholismu na lidský organizmus. Fyzická závislost
nebo sklon k pití alkoholu jsou pro zdraví lidského organizmu velice nebezpečné. Mohou způsobit selhání jater, demenci, poruchu slinivky břišní a poškození srdečního svalu. Existuje jen několik málo šťáv a bylin, které mohou napomoci ozdravení těchto orgánů. Kromě mrkve, kořene pampelišky, rajských jablíček a kurkumy dlouhé je velmi prospěšná také šťáva z řepy.